Nenávist na síti: Youtube selhal, policie prověřuje třetinu

O úroveň výš

In IUSTITIA testovala jakým způsobem jsou sociální sítě a orgány činné v trestním řízení připraveny na nenávist v kyber prostoru. Zveřejňujeme závěry, analýzu a doporučení.

V květnu 2016 byl přijat Code of Conduct on countering illegal hate speech online, v rámci kterého se IT společnosti Facebook, Microsoft, Twitter and YouTube zavázaly k účinnému postupu proti nenávistným projevům v prostředí jejich platforem. V listopadu 2016 proběhlo první monitorovací cvičení zaměřené na zjišťování toho, zda IT společnosti svému závazku dostávají a jakým způsobem. První monitorovací cvičení proběhlo v 8 vybraných EU zemích, Česká republika mezi nimi nebyla. Druhé monitorovací období bylo naplánováno na jaro 2017, účastnily se jej zástupci 24 zemí EU. Zástupcem České republiky byla In IUSTITIA. Celkem bylo v zemích EU učiněno 2 575 oznámení. Organizace zapojené do monitoringu byly též motivovány k tomu, aby využily lokálních možností oznamování trestných činů na sociálních sítích. V České republice k tomu byl využit oznamovací formulář policie.  

Celá zpráva je dostupná zde. 

Bylo zjištěno, že:

•Obecně v EU došlo ke zlepšení přístupu sociálních sítí k řešení rasistického a xenofobního obsahu.

Facebook je neaktivnější sociální síť, co se týče odstraňování předsudečného obsahu, jak v EU, tak lokálně v ČR. 

Youtube v ČR neodstranil ani jeden příspěvek, který mu byl oznámen. 

•Česká republika skončila na pomyslném 16 místě (z 24) v množství odstraněných příspěvků (46,5%). Nejlépe se umístilo Maďarsko s 94% odstraněnými příspěvky. Před ČR skončilo i Slovensko (9. místo) a Polsko (12.místo) 

•Nejčastějším terčem nenávisti na síti ve sledovaném období v ČR byli uprchlíci/migranti, muslimové a Romové. Veřejné online útoky vůči LGBT  menšině téměř nebyly zaznamenány. 

•Policejní online formulář k hlášení kyberkriminality je ve vztahu k řešení nenávistných projevů na internetu nedostatečný. 

•Nenávistné projevy šířené prostřednictvím sociálních sítí jsou orgány činným v trestním řízení obecně podceňovány, jejich vyhodnocení je v některých případech minimálně sporné. 

Národní centrála pro boj s organizovaným zločinem jako problematickou vyhodnotila pouze jednu třetinu podnětů.

•Většinu postoupených podnětů policie však stále šetří. Lze tedy učinit závěr, že hlavní problematický moment nastává při primárním vyhodnocení oznámení prostřednictvím hotline pro hlášení kyberkriminality. 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Za neproblematické NCOZ považuje například:

Komentář pod článkem o dětech, které ubyly v Jihlavě v ZOO plameňáka: "Zarazi me ze jeste tv Nova nevyhlasila zbirku na diskriminovanou rodinu kde jejich deti v zoufale psychicke situaci zabily nevine zvire ... Celou rodinu P*strilet jako varovani pro vsechny a byl by klid"

Kdyby bylo 10 útoků na migranty denně, byla by to výborná zpráva, protože by to znamenalo, že ve vyhlazovaném národě se probouzí obranné reflexy. Ale není tomu tak"

Pod článkem sdíleným na stránce Nechceme živit Romské obyvatelstvo nazvaným Mějte pět dětí, jste budoucnost Evropy, vyzval Erdogan Turky žijící v EU byl přidán komentář: "Zkurvený sráč....budeme je zabíjet po smečkách....šak je zase poženeme přes průliv a bude zase 500 let klid…"

Pod sdíleným článkem V Londýně zabíjel Brit Khalid Masood, jeho útok má čtvrtou oběť byl přidán komentář: "Tábory na vsechny takový, ostnatý ploty a plyn!!!"

Komentář pod videem umístěným na stránce Nechceme živit Romské obyvatelstvo: "VYHLADIT TEN CIGÁNSKEJ KSINDL....BEZCENÝ VYKURVENCI"

Komentář pod hanlivým videem o imigrantech: "Já bych to střílel rovnou na hranici. Překročíš hranici nelegálně, dostaneš kulku. Bez varování."

Komentář pod youtube videem Mladý Rom zemřel po potyčce v Žatci. Průběh incidentu je zatím nejasný : "cigosi vite o tom ze uz stavíme koncentraky ? nejdriv pujdou muslimove potom vy"

Komentář pod článkem Nová hrdinka médií je nevychovaný levičácký spratek umístěným na stránce: "Popravit na místě nesrat se s nima"

Komentář pod článkem  Poplach v Itálii! Za jediný den k jejím břehům dorazily tisíce uprchlíků: "Kurva ta Evropa není nafukovací. Kdy už konečně začnou ty čmoudy střílet hned jak se k ní přiblíží."

Komentář pod videem sdíleným na stránce Říkáme NE imigrantům v ČR: "Zkurveny muslo psi!!!! Do plynu vsechny i s matkama a fotrama!!"

Komentář pod sdíleným článkem o projektu Edison Vnucujete žákům islám a nemáte záštitu ministerstva, útočí extremisté na školy: "Uříznout řediteli a tomu kozomrdovi hlavy, aby žáci viděli, co je to opravdu islám !!!

Datum: 06.08.2017
Zdroj: In IUSTITIA

fondnnomaly                 

Poradna Justýna

Vyplňte: ONLINE FORMULÁŘ

Zavolejte: +420 773 177 636 nebo +420 212 242 300
Napište: poradna@in-ius.cz

Byl/a jste Vy nebo někdo ve Vašem okolí napaden/a z důvodu:
- barvy pleti
- národnosti či etnické příslušnosti
- náboženského vyznání
- sexuální orientace či identity
- příslušnosti k sociální skupině?

Mělo napadení podobu:
- verbálního útoku, nadávek
- poškozování majetku
- zastrašování, vyhrožování nebo vydírání
- sexuálního útoku
- žhářského útoku
- fyzického napadení
- usmrcení?

Nebuďte se svojí zkušeností sami!


Česky / English