"Nikdo nesmí být napadán pro to, koho miluje"

O úroveň výš

In IUSTITIA se i letos aktivně zapojí do Prague Pride, zprovozní poradenskou linku pro oběti homofobního a transfobního násilí, uspořádá veřejnou diskusi a postaví infostánek.

"Důsledky násilí z nenávisti jsou pro poškozené velmi traumatické, závažnější než u obětí běžné kriminality. Napadení lidé se musí vypořádat se skutečností, že byli napadeni pro svoji nezměnitelnou charakteristiku. Gayové, lesby a transgender lidé také své napadení oznamují policii v minimu případů. Na rozdíl od většiny západních zemí, není v ČR napadení z důvodu sexuální orientace přitěžující okolností, to chceme do budoucna změnit," komentuje problematiku Klára Kalibová, právnička a ředitelka In IUSTITIA.

Nezisková organizace bude v rámci každoročního Prague Pride komunikovat s ohroženou skupinou i širokou veřejností skrze několik aktivit:

  • Ve středu 14. srpna od 16.00 proběhne v Q Café diskuze na téma Coming out a násilí z nenávisti. "U LGBT komunity bývá násilí z nenávisti spojeno s comming outem. Ten je buď příčinou nebo následkem napadení. Většina homofobních útočníků pochází ze sociálního okolí napadených osob, jsou to rodiče, přátelé, spolužáci či kolegové, kteří se neumí s prostým faktem sexuální orientace svého blízkého vyrovnat jinak než agresí," upozorňuje Klára Kalibová. Pozvánku si můžete stáhnout zde.
  • Po celou dobu trvání akce mohou lidé ohrožení homofobií volat na horkou linku +420 777 187 881, která poskytne od 8.00 do 24.00 odbornou pomoc
  • In IUSTITIA se se zapojí i do sobotního průvodu Prague Pride s heslem „Nikdo nesmí být napadán pro to, koho miluje“. V rámci JarmaQu pak budou odborníci k zastižení na informačním stánku. 
  • Podpořit poradnu proti násilí z nenávisti můžete zakoupením placek proti homofobii na našem stánku. 
    Více informací naleznete na stránkách http://www.in-ius.cz/
Datum: 12.08.2013
Zdroj: In IUSTITIA

fondnnomaly                 

Poradna Justýna

Vyplňte: ONLINE FORMULÁŘ

Zavolejte: +420 773 177 636 nebo +420 212 242 300
Napište: poradna@in-ius.cz

Byl/a jste Vy nebo někdo ve Vašem okolí napaden/a z důvodu:
- barvy pleti
- národnosti či etnické příslušnosti
- náboženského vyznání
- sexuální orientace či identity
- příslušnosti k sociální skupině?

Mělo napadení podobu:
- verbálního útoku, nadávek
- poškozování majetku
- zastrašování, vyhrožování nebo vydírání
- sexuálního útoku
- žhářského útoku
- fyzického napadení
- usmrcení?

Nebuďte se svojí zkušeností sami!


Česky / English