Organizace ROMEA a In IUSTITIA podaly stížnost proti TV Nova

O úroveň výš

Organizace ROMEA a In IUSTITIA podaly stížnost Radě pro rozhlasové a televizní vysílání kvůli reportáži odvysílané televizí NOVA.

Reportáž se týkala rozsudku v kauze smrti Roma v Teplicích. Podle organizací v reportáži zazněla nepravdivá tvrzení a televize Nova poškodila oběti smrtelného útoku.

"Obracíme se na Vás se stížností na uveřejnění nepravdivých informací během hlavní zpravodajské relace TV NOVA večer 25. 3. 2014, která přinesla reportáž o útoku, ke kterému došlo v květnu minulého roku v Teplicích a při kterém byl zavražděn muž - Rom. Nepravdivých informací zaznělo v reportáži více, ale jako nejzásadnější pochybení vnímáme skutečnost, že moderátorka Televizních novin Renáta Czadernová hned v úvodu líčí celý incident jako zabití zloděje klobás (konkrétně říká: „Pětiletým vězením byl potrestaný muž, který zabil zloděje kvůli klobáse.“). Z dalšího řečeného vyplývá, že právě krádež klobás měla být podle informování v TN impulzem, kvůli kterému k útoku došlo," uvádí organizace ve stížnosti.

Podle zmocněnce poškozených však bylo v průběhu hlavního líčení v podstatě bez pochybností prokázáno, že k ničemu takovému nedošlo, což soudce konstatoval i v odůvodnění rozsudku, u kterého byli novináři z TV NOVA přítomni.

Podle Zdeňka Ryšavého a Kláry Kalibové byla oběť útoku v reportáži nepravdivě vylíčena jako zloděj, což velmi poškozuje dobré jméno zemřelého muže a případ celkově zkresluje tak, že vinu přenáší také na oběť.

Datum: 03.04.2014
Zdroj: In IUSTITIA

fondnnomaly                 

Poradna Justýna

Vyplňte: ONLINE FORMULÁŘ

Zavolejte: +420 773 177 636 nebo +420 212 242 300
Napište: poradna@in-ius.cz

Byl/a jste Vy nebo někdo ve Vašem okolí napaden/a z důvodu:
- barvy pleti
- národnosti či etnické příslušnosti
- náboženského vyznání
- sexuální orientace či identity
- příslušnosti k sociální skupině?

Mělo napadení podobu:
- verbálního útoku, nadávek
- poškozování majetku
- zastrašování, vyhrožování nebo vydírání
- sexuálního útoku
- žhářského útoku
- fyzického napadení
- usmrcení?

Nebuďte se svojí zkušeností sami!


Česky / English