Příběh naší dobrovolnice

O úroveň výš

Od nového roku má brněnská pobočka In IUSTITIA posilu, studentku z Ghany. Jaký byl její příjezd do Česka, co je na pobytu v cizí zemi nejtěžší a proč se vlastně rozhodla pro stáž v In IUSTITIA přiblíží níže.

Jednou z největších překážek pro ty, kteří začínají žít v nové zemi, je počáteční kulturní šok a kulturní stres, který se postupem času objevuje. Přizpůsobit se nové kultuře je vůbec jedna z nejtěžších věcí, které může člověk zažít. Je to jako byste za sebou nechávali kus sebe. Adaptovat se na nové kulturní prostředí má mnoho aspektů: naučit se nový jazyk, začít jíst nová jídla, oblékat se jinak a také potkávat nové lidi. Nejtěžší částí většinou bývá naučit se cizí jazyk, pokud nemáte stále po ruce někoho, kdo by vám překládal. V čím nižším věku s výukou nového jazyka začnete, tím je to pro vás jednodušší. Mnoho starších cizinců a cizinek tak s češtinou zažívá perné chvilky, zvláště když se snaží naučit jazyk, aby mohli snáz najít práci.

Mé jméno je Fatima Baba, jsem z Ghany, studuji v Brně na Mandelově univerzitě a jsem v České republice něco málo přes rok. Můj pobyt v Česku je zábavný a zajímavý a české a evropské kultury jsem se toho už hodně naučila. Zezačátku to nešlo úplně hladce. Zažila jsem obrovský kulturní šok a měla se tohoto hodně co učit. V pozici zahraniční studentky jsem zažila nespočet situací, které nejsou pro typickou ghanskou dívku žádný med. Původně jsem jela do Brna jen kvůli vzdělání na univerzitě. Postupně jsem ale zjistila, že existuje mnoho dalších činností a způsobů, jak získat nové znalosti a zkušenosti.

Jako profesionální učitelka a koordinátorka dívčího vzdělávání v Ghaně jsem se začala zajímat o sociální život mých studentek a komunit, v nichž žijí. Tento zájem mě také přivedl k rozhodnutí zkusit dobrovolnictví v poradně organizace In IUSTITIA. Prvních pár týdnů práce v In IUSTITIA považuji za cenné a užitečné. Přátelské a tvůrčí pracovní prostředí organizace mi pomáhá učit se nové věci a přemýšlet o vlastní profesní kariéře. Zjistila jsem se toho spoustu o českém sociálním systému, právu a především o právech obětí trestných činů. Práce v In IUSTITIA je pro mě velkou příležitostí učit se nové věci a doufám, že mě tato zkušenost naučí pracovat v odlišném kulturním prostředí.

Fatima Baba

Datum: 21.02.2017
Zdroj: In IUS

fondnnomaly                 

Poradna Justýna

Vyplňte: ONLINE FORMULÁŘ

Zavolejte: +420 773 177 636 nebo +420 212 242 300
Napište: poradna@in-ius.cz

Byl/a jste Vy nebo někdo ve Vašem okolí napaden/a z důvodu:
- barvy pleti
- národnosti či etnické příslušnosti
- náboženského vyznání
- sexuální orientace či identity
- příslušnosti k sociální skupině?

Mělo napadení podobu:
- verbálního útoku, nadávek
- poškozování majetku
- zastrašování, vyhrožování nebo vydírání
- sexuálního útoku
- žhářského útoku
- fyzického napadení
- usmrcení?

Nebuďte se svojí zkušeností sami!


Česky / English