Začal soud za loňské napadení Romů v Teplicích

O úroveň výš

Před Krajským soudem v Ústí nad Labem stanul muž, který v květnu 2013 napadl skupinu Romů před teplickým magistrátem. Jeho útok jeden z napadených nepřežil, další se léčil s poraněním ledviny a poslední skončil pořezaný.

In IUSTITIA poškozeným poskytla právní informace, sociálně-právní poradenství a ve spolupráci s advokátní kanceláří též zastupování před soudem. Napadení vznesli vůči pachateli nárok na náhradu škody na zdraví a nemajetkové újmy. Využili přitom ustanovení nového občanského zákoníku, dle kterého je přiměřené zadostiučinění nutné poskytnout tam, kde újma byla způsobena úmyslně nebo z diskriminačních důvodů.

Skupina Romů byla napadena poté, co mělo dojít ke konfliktu mezi nimi a prodejcem párků. Ten si na svoji obranu zavolal známého, který na poškozené zaútočil se smrtelnými následky. Verzi o tom, že Romové ukradli párkaři zboží však tvrdí pouze on, jeho kolega, který přímo u párků stál, vyvrátil, že by poškození něco odcizili. Mezi párkařem a Romy došlo k potyčce, muž si pak zavolal na pomoc známého. Společně Romům nejprve rasisticky nadávali, obviněný následně proti nejblíže stojícím poškozeným použil nůž. Útočil agresivně s cílem zasáhnout poškozené. Během pár minut jednoho z mužů bodl do srdce, dalšího do zad a třetího pobodal na ruce. Verzi poškozených potvrzuje i policista mimo službu, který poškozenému dával první pomoc.

Obviněný se první den hlavního líčení hájil tím, že se proti poškozeným pouze ohnal. Soudce Krajského soudu jeho tvrzení glosoval dotazem, jak intenzivní toto ohnání muselo být, pokud na místě zůstal jeden mrtvý a jeden zraněný. Obviněný podotkl, že si situaci již nepamatuje. Obviněný u soudu sdělil, že svého činu lituje, skutečnost, že se s poškozenými žádným způsobem od spáchání trestného činu nespojil a svoji lítost nevyjádřil dřív, než v hlavním líčení, kde ji využívá na svoji obhajobu, vysvětlit nedovedl.

Výslech poškozených druhý den potvrdil, že jejich napadení bylo skutečně velmi traumatické, obzvlášť po té, co jeden z nich byl smrtelně zasažen do srdce. Ještě několik týdnů po útoku poškození pociťovali strach a úzkost.

Další líčení bude u Krajského soudu v Ústí nad Labem pokračovat v únoru.

Datum: 20.01.2014
Zdroj: In IUSTITIA

fondnnomaly                 

Poradna Justýna

Vyplňte: ONLINE FORMULÁŘ

Zavolejte: +420 773 177 636 nebo +420 212 242 300
Napište: poradna@in-ius.cz

Byl/a jste Vy nebo někdo ve Vašem okolí napaden/a z důvodu:
- barvy pleti
- národnosti či etnické příslušnosti
- náboženského vyznání
- sexuální orientace či identity
- příslušnosti k sociální skupině?

Mělo napadení podobu:
- verbálního útoku, nadávek
- poškozování majetku
- zastrašování, vyhrožování nebo vydírání
- sexuálního útoku
- žhářského útoku
- fyzického napadení
- usmrcení?

Nebuďte se svojí zkušeností sami!


Česky / English